صورتجلسه اول سال ۹۶

صورتجلسه اول سال ۹۶

دستوركار جلسه :

 • ارایه گزارش عملکرد کارگروه آموزش و ترویج ضوابط نظام فنی اجرایی شورای فنی استان
 • گزارش اداره کل هواشناسی استان در خصوص بررسی آسیب پذیری لرزه ای ساختمان مرکزی اداره کل هواشناسی بوشهر
 • ارایه گزارش اداره کل نوسازی مدارس استان در خصوص مقاوم سازی کتابخانه شهید عاشوری
 • بررسی نامه های رسیده

خلاصه مباحث مطرح شده :

اولین جلسه شوراي فني استان در سال جاري بر اساس دعوتنامه شماره ۱۲۸۶۳۳۳ مورخ ۲۸/۰۴/۹۶ سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان رأس ساعت ۱۷ روز دوشنبه  مورخ ۰۲/۰۵/۹۶ در محل سالن اجتماعات شماره يك استانداري تشكيل و دستور كار جلسه به شرح زير مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

آقاي مهندس ارجمندزاده مدیر امور نظام فنی و اجرایی سازمان برنامه و بودجه ضمن خوش آمدگويي، دستوركار جلسه را تشريح نمودند.

 دستوركار اول:

در ابتدا آقای مهندس ابراهیمی گزارشی از برگزاری دوره های آموزشی برگزارشده ارایه نمودند. دبیر کمیته آموزش عناوین دوره های برگزار شده را به شرح زیر عنوان نمودند:

 • سیستم های نوین مدیریت مصرف
 • آشنایی با گیاهان شورزی و امکان سنجی کاربرد آنها در فضای سبز
 • فن آوریهای نوین ساخت
 • تشریح ویرایش چهارم استاندارد۲۸۰۰
 • طراحی سیستم دوگانه قاب خمشی با دیواربرشی
 • طراحی سازه های دارای سقف مجوف
 • کاربرد فن آوریهای نانو در مهندسی عمران و معماری
 • کاربرد افزودنی های بتن در شرایط محیطی خلیج فارس

سپس ایشان نسبت به ادامه برگزاری دوره های آموزشی در سال جاری اشاره کردند و از دستگاههای اجرایی درخواست نمودند نیازهای آموزشی خود رابه دبیرخانه شورای فنی استان ارایه نمایند.

در ادامه آقای دکتر عوض پور رییس محترم سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ضمن تشکر از برگزاری دوره های سال گذشته اشاره نمودند که نگاه به آموزش باید در جهت هدایت هزینه کرد منابع مالی و اعتباری در استان باشد . ایشان همچنین از دستگاههای اجرایی خواستند نیروهای فنی خود را مکلف به حضور در دوره های آموزشی نموده و برای آنها تقویم آموزشی تعریف نموده و براین اساس اولویت های آموزشی خود را جهت جمع بندی ارائه دهند.

آقای مهندس باستی معاون محترم امور عمرانی با تشکر از گزارش ارائه شده با اشاره به اهمیت موضوع آموزش , خواستار آموزش در دو سطح آموزش عمومی وهمگانی از طریق رسانه های جمعی و آگاهی عموم مردم از مسایل مرتبط با ساخت وساز و آموزش تخصصی به خصوص آموزش مسایل مرتبط با عمران شهرداری و توجه ویژه به شهرداری های استان شدند. ایشان همچنین تاکید نمودند ترتیبی اتخاذ گردد تا کارشناسان شهرداریهای استان حتما در دوره های آموزشی شرکت نمایند.

دستوركار دوم:

دستورکار دوم گزارش اداره کل هواشناسی استان درخصوص بررسی آسیب پذیری لرزه ای ساختمان مرکزی اداره کل هواشناسی بوشهر توسط آقای دکتر ایوب دهقانی مشاور پروژه ارایه گردید. ایشان با اشاره به بررسی ها و آزمایشات انجام شده و انجام تحلیل های موردنیاز عنوان نمودند که سازه ساختمان در مواجهه با نیروهای جانبی آسیب پذیر بوده که علت اصلی این امر را می توان ضعیف بودن اعضای سازه و همچنین زوال بتن دانست که مقاومت و کیفیت پایین بتن وضعیت سازه را نامناسب تر ساخته است.ارزیابی های انجام شده حاکی از ضعیف بودن دوام بتن و احتمال واکنش قلیایی – کربناتی یا همان پدیده سرطان در بتن بسیار زیاد است.ایشان در ادامه به ارایه راهکارهای اصلاح عملکرد ساختمان از جمله اصلاح عملکرد لرزه ای با استفاده از دیواربرشی به همراه ژاکت FRP در برخی نقاط , راهکارهای کمک به دوام بتن و جلوگیری از خوردگی میلگردها ازجمله برداشت خاک کف و جایگزین کردن با فوم بتن و اصلاح نمای ساختمان و استفاده از مصالح ضد رطوبت و… و همچنین بازرسی وضعیت واکنش قلیایی –کربناتی سنگدانه ها بصورت هر ۵ تا ۱۰ سال اشاره نمودند.

در ادامه آقای دکتر عوض پور باتوجه به مشخص نبودن هزینه مقاوم سازی از اداره کل هواشناسی و مشاور پروژه خواستند تا نسبت به برآورد اولیه هزینه مقاوم سازی با درنظر گرفتن سطح عملکرد مناسب برای ساختمان جهت تصمیم گیری مناسب از سوی شورای فنی استان اقدام شود.

دستور كار سوم:

بررسی دستور کار سوم به ضیق وقت به جلسه بعد موکول گردید.

جلسه ساعت ۱۸:۳۰ صبح با صلوات حاضرین خاتمه یافت.

 

شرح مصوبات :

 • دستگاههای اجرایی تا پایان مردادماه سال جاری اولویت های آموزشی و پیشنهادات خود را به دبیرخانه شورای فنی استان ارائه نمایند.
 • کارگروه آموزش و ترویج ضوابط نظام فنی اجرایی شورای فنی استان آموزش های عمومی را باهمکاری صدا و سیما برای استفاده عموم مردم مهیا نمایند.
 • اداره کل هواشناسی استان برآورد اولیه هزینه مقاوم سازی با درنظر گرفتن سطح عملکرد مناسب برای ساختمان هواشناسی بوشهر را حداکثرتا پایان مرداد ماه سالجاری جهت تصمیم گیری در شورای فنی استان به دبیرخانه ارائه نمایند.
 • گزارش اداره کل نوسازی مدارس استان در خصوص مقاوم سازی کتابخانه شهید عاشوری درجلسه بعدی شورای فنی مطرح گردد.